Ford Ranger Platinum/ Wildtrak X Tub Rack 1300mm x 1430mm with RRW 170mm (Track Mounted) (62113/TSL170)
In Stock
Product Load Rating: 25 kg ?
Bar Type: Track Mounted Platform
Brand: Rhino-Rack, Roof Rack World
PRICE MATCH GUARANTEE
Found a better price elsewhere? We'll match it! See Details
Description
  • Quietest & lightest Rhino-Rack Pioneer Platform… Ever!
  • Up to 60% reduction in drag from its predecessor
  • Stronger alloys that maintain strength but reduce weight by 20% too
  • No channel apertures make 100% of the platform usable for mounting accessories
  • Improved performance with up to 25% more usable channels
  • Our hardest coating ever, reducing damage and scuffs
  • East/West mounting channels for more mounting options than ever before
  • Integrated wiring capabilities within all extrusions
  • Detachable wind fairing inserts in leading-edge further enhance drag reduction
Roof Rack World TSL170 Track mount legs, sitting 170mm’s tall these legs heights offer the best versatility. Allowing a line of sight both under and over the rear platform giving the driver choice of view. At this height you have easy access to the tub from underneath the platform. This height also makes loading your platform easy sitting at a comfortable height.
COMPONENTS
1x 62111 1300mmx 1430mm Pioneer Platform
2x TSL170  Roof Rack World Track Mount Legs 170mm tall
1x QMFKO1 Rhino Rack Track Mount Nuts M6 (8 pack)
8x m6 x 16mm bolts with washer